Witamy na pierwszej, nieoficjalnej stronie internetowej wsi Kukawki

Lata 60-te

Jest to dekada dużych, wręcz epokowych, zmian w naszej wsi.
Wyobraźmy sobie miejscowość o zabudowie drewnianej w większości krytej strzechą, z dwoma domami i może kilkoma innymi budynkami murowanymi. Nikt nie miał traktora ani samochodu, a ulica była piaszczystą lub błotnistą drogą. W 1963 roku, w czynie społecznym mieszkańcy przywieźli piasek i kamienie a fachowcy brukarze ułożyli bruk przez wieś, aż do szosy przesmyckiej. Parę lat później założono kółko rolnicze, początkowo z jednym Ursusem C-328 i paroma maszynami. Była to duża epokowa zmiana, choć byli też tego przeciwnicy - obawiano się, że jest to początek kołchozów.

Jeszcze większym osiągnięciem było założenie elektryczności, choć i tu również zdarzali się oponenci. Oczywiste, że najpierw było to tylko parę żarówek w każdym obejściu i oświetlenie ulicy. Później zaczęto kupować tak genialne wynalazki jak prodiże, żelazka, radia, silniki elektryczne, pralki; a pod koniec lat 60-tych pierwszy we wsi telewizor. Na wieczorne programy do p. Sikorskich przychodzili ludzie z całej wsi.

Około roku 1966-67 dokonano też bardzo potrzebnej drenacji i melioracji pól na terenie gruntów kukawskich i sąsiednich wiosek. Oczyszczono również spychaczami staw wiejski z mułu. Odtąd stał się on ogólnym kąpieliskiem dla okolicznych, przyjeżdzano również z Przesmyk, Mordów.

W 1966 na terenie Kukawek wybudowano nową szkołę, tzw. Tysiąclatkę. Przez kilkanaście lat uczęszczały do niej okoliczne dzieci, następnie z powodu niżu demograficznego została zamknięta. Od 2010 obiekt pełni funkcję domu pomocy społecznej.

Copyright © Damian Głuchowski | Kontakt:
Źródła: Podania ustne.
logo