Witamy na pierwszej, nieoficjalnej stronie internetowej wsi Kukawki

Lata 70-te

Lata 1970 - 1980 - dekada Edwarda Gierka. Czas ten zaznaczył się dalszym unowocześnieniem i mechanizacją wsi. Większość rolników zakupiła nowe traktory i podstawowe maszyny, natomiast kosiarkom, kopaczkom, wozom konnym, montowano zaczepy do ciagników, a kieraty wystawiono za stodoły. Kółko rolnicze przekształcone w MBM Kukawki (Międzykółkowa Baza Maszynowa), w bazie wybudowanej pod koniec lat 60-tych, posiadało już kilkanaście ciągników, kilka wiązałek i wiele innych maszyn.

Jeszcze na początku lat 70-tych utworzono w Kukawkach Ochotniczą Straż Ogniową i od tej pory co roku na dzień strażaka odbywały się za stawem gminne zawody strażackie. Obecnie już się nie odbywają. Pierwszym komendantem był Antoni Skolimowski, następnie Tadeusz Dąbrowski i aktualnie Jan Dąbrowski.

W czynie społecznym zbudowana została szosa Kukawki - Głuchówek. Dzięki temu i zaangażowaniu się ówczesnego sołtysa p. Mariana Olędzkiego otrzymaliśmy wkrótce przedłużenie linii autobusowej z przystankiem PKS.

Dekada Gierkowska to także planowa wymiana pokryć dachowych - strzechy zastępowano materiałem ognioodpornym. Budowano nowe domy, inne budynki gospodarcze, metalowe płoty. Do dziś starsi wspominają tamte czasy jako najkorzystniejsze dla rolników. Już pod koniec lat 70-tych w czynie społecznym zbudowana została remiza strażacka, z garażem OSP, zapleczem kuchennym i największą w okolicy salą biesiadną.

Copyright © Damian Głuchowski | Kontakt:
Źródła: Podania ustne.
logo